58 124 discs in stock right now
![]() |
|
| Approved Date Virus: 2014-12-19 |
|
| Diam (cm) | 21.2 |
| Max Weight (g) | 176 |
| Rim Thickness (cm) | 2.0 |
| Rim depth (cm) | 1.1 |
| Center Height (cm) | 1.4 |
A) Rim Thickness (Kanttjocklek)
Tjocklek på kanten. Påverkar hur "stort" greppet är. Putters brukar ha minst grepp (normalt 10-12mm), Distance Drivers mest (20-23mm). Om du inte gillar breda rimmar är det i första hand denna egenskap du ska kolla in. Välj helst inte mer än, säg 19-20mm. Man kan säga att gränsen går lite mellan fairway och distance driver.
B) Rim Depth (Kantdjup)
Innerhöjden på discen ute vid kanten. Putters har i regel ett högre värde än slimmade drivers.
C) Center Height (Höjd)
Discens högsta punkt. Putters har i regel ett högre värde än slimmade drivers.3.5
❘ Distance Driver ❘ Dictionary2024-12-19
3 of 5.
Linus Andersson, Mullsjö (Play-for-fun, 100-135m)
Inte så flippig
Säkert en bra och trevlig disk. Den jag har väger 175 gram och inte har den -3,5 i turn inte. Snarare -1 och dessutom ganska mycket fade. Jag skulle säga den flyger ungefär som en Lots, Undertaker eller liknande. Så är ni på jakt efter något jätteflippigt så ska ni nog fundera ett varv till. Annars är det en disk som gärna flyger långt när man lägger den helt platt/liten anhyzer.
9
5
-1.5
2
Add a comment
2023-06-23
4 of 5. Mimmi Granat, Göteborg (Competing Locally, Up to 100m)
Flexibelt
Virus är ganska kul disc att kasta med och flexibelt om vet hur man kasta med virus. Passar bra till uppför annars. Rekommendera starkt för nybörjare.
9
5
-3
1
Add a comment
2020-06-08
4 of 5.
Joakim Tångfelt, Falun (Play-for-fun, 100-135m)
Unik disc
Det här är garanterat den mest understabila disc jag kastat, nästan så den gränsar till överdriven. Men å andra sidan, för backhand-roller är den kanon om man får på rätt spin och vinkel. Vid vindstilla eller medvind kan den dock ge rejäl distans vid en hyzerflip, och den kommer faktiskt tillbaka (förr eller senare, om den får rätt höjd). Kanske inte ett måste i min bag, men den finns med ändå för de gånger jag vill testa nåt kul eller har rejäl medvind.
Add a comment
2018-04-19
3 of 5.
Mikael Nilsson, Umeå (Play-for-fun, Up to 100m)
Bra i medvind
Bra för nybörjare som vill få stab på kasten. I motvind fungerar den sämre dock då den kan flyga all världens väg.
11
5
-2
2
Add a comment
Delivery time: 3-6 days.

The Virus is an understable distance driver.
The Virus is Axiom's easiest to throw distance driver, with a glide and responsive understability that keeps it in the air. Power throwers will be able to flex huge turnover shots with straight forward fade. Average throwers will be able to extend and shape lines using the Virus' turn and gentle fade. Compared to the MVP lineup, the Virus resembles a worn-in Impulse.
Axiom Discs brings a new focus on style, with vibrant color combinations of GYRO
Manufacturer link More from Axiom Discs
Approved Date: 2014-12-19. Diam: 21.2 cm. Max Weight: 176 g.
Rim Thickness: 2 cm. Rim depth: 1.1 cm. Height: 1.4 cm.
More Distance Driver
Article No: AX-2961. Article Release: . Shelf Position: B92:3.
Bonus Points on Everything You Shop!
Sign up with us and you will receive bonus points on everything you shop. For your points you can buy discount coupons.